Az energiaköltségek emelkedése ellen csak egy hatékonyan működő épülettel tudjuk felvenni a harcot. Könnyen belátható tehát, hogy az a hőszigetelés, amit régen megfelelőnek tartottunk, ma már nem lesz elégséges. El kell gondolkodnunk a felújításról, és hamar eljutunk a homlokzatok hőszigetelésének javításához, hiszen a ház energiamérlegében többnyire ez a legnagyobb tétel. De mit tegyünk akkor, ha már van a falon egy réteg hőszigetelés? Felmérés
Döntés előtt mindenképpen meg kell vizsgálni magát az épületet és vegyük szemügyre a szigetelendő felületet. A vakolat fizikai állapotát egyszerű szemrevételezéssel is meg tudjuk állapítani, folytonossága, mechanikai szilárdsága kézzel tapintva is ellenőrizhető. Célszerű a táblák illesztésének pontosságát, az illesztésekbe esetleg (hibásan) felhordott ragasztót ellenőrizni, és különösen a sarkok, élek kivitelezését megnézni. Ehhez ajánlott a felületet kb. egy négyzetméterét megbontani, mintát venni, és azon a hőszigetelő lemezek állapotát is ellenőrizni. Amennyiben a vízszigetelési hiányosságok miatt a homlokzatszigetelés vizes, nedves, a bontás mellett döntsünk. Vizsgáljuk meg a vakolatréteg vastagságát, valamint annak beágyazásának módját is! 
Természetesen nem várhatjuk el a több évtizedes rendszerektől a gyártáskori gyári minőséget (bár pont az Austrotherm homlokzati hőszigetelő lemezek tudják ezt), de a megtartott hőszigetelésnek a legfontosabb mai előírásoknak meg kell felelnie. Ha jelentős mértékben nem kifogásolható, úgy maradjon, és el lehet kezdeni a megújítását.
Javítás
Ha a vakolat akár kivitelezési hiányosságok miatt, akár nagyfokú károsodása miatt nem megtartható, úgy először ezt el kell távolítani. A vékonyvakolat, háló és ragasztó alkotta külső réteget függőlegesen egy méterenként bevágják, majd csíkokban lehúzzák. A csíkokat 45 fokos szögben kell lefejteni, a vakolatréteget maradéktalanul el kell távolítani. Ez a megoldás a teljes eltávolításhoz képest csökkenti a képződő hulladék mennyiségét is, ezért duplán környezetbarát megoldásnak is nevezhetjük.

Nem elhagyható a felület megtisztítása sem. A ragasztás fogadófelülete csak a tiszta vakolat lehet, porra, koszra tilos ragasztani! Alapozó alkalmazása nem feltétlenül szükséges, de növeli a ragasztótapasz tapadását. Az így előkészített felület már kész a hőszigetelő lemezek fogadására.

A második réteg hőszigetelés felhordása alapvetően nem különbözik a megszokott eljárástól. A ragasztótapaszt pont-perem módszerrel kell a táblákra felhordani, a szokásos anyagmennyiségekkel számoljunk. Használhatjuk a klasszikus AT-H80 fehér homlokzati hőszigetelő lemezeket, de a fokozott hőszigetelő képességű GRAFIT REFLEX® is jól alkalmazható.
A termékekről bővebb információt itt talál: AT H80 GRAFIT REFLEX |