Barion Pixel

Ingatlanszerzés „szerencseszerződéssel”: Az életjáradéki szerződés és a tartási szerződés

2024. szeptember 12.
szerzodes_alairas.jpgAz életjáradéki szerződés egy kevésbé ismert szerződéstípus, legtöbben inkább „rokonát", a - köznyelvben „eltartási szerződésként" emlegetett - tartási szerződést ismerik, olykor össze is keverik. A két jogviszony hasonló és valóban mindkettővel történhet ingatlanszerzés, de mégis vannak köztük lényeges különbségek. Cikkünkben - miután sorra vettük a két szerződés legfontosabb elemeit - megnézzük, miben hasonlítanak és miben nem.

Elöregedő társadalmunkban komoly problémát jelent, hogy az egyre leterheltebb egészségügyből kiszoruló idős embereknek nincs olyan hozzátartozójuk vagy hozzájuk közel álló személy, aki idős korukban - főleg, ha még a betegségek is jönnek - segítséget nyújtana. Vannak az idősek közt olyanok is, akik bár képesek magukat önállóan ellátni, de pénzbeli támogatásra van szükségük. Sajnos általános probléma, hogy az öregségi nyugdíj nem fedezi a megélhetési és egészségügyi költségeket (és az idősebbek a hitelfelvételből is kiszorulnak, mivel koruknál fogva nem számítanak hitelképesnek). Ilyenkor jön szóba a legértékesebb vagyontárgyuk, tehát a házuk, lakásuk eladása és a költözés (családhoz, idősek otthonába). Azonban az embereknek kényszerből - főleg időskorban - nehezükre esik megválni lakóhelyüktől. Ekkor jöhet szóba a tartási vagy életjáradéki szerződés megkötésének lehetősége, amely azt biztosítja, hogy a jogosult haláláig tartó állandó ellátáshoz, havi jövedelemhez jusson, élete végéig megoldva így a gondozási és megélhetési gondokat anélkül, hogy otthonából el kelljen költöznie.

Melyek azok az elemek, amik közösek az életjáradéki és a tartási szerződésben?

Ezek a jogügyletek (a témánk szempontjából most a tartási szerződés ingyenes változata nem ide tartozik), tekintettel arra, hogy a nyújtott szolgáltatással szemben álló ellenszolgáltatásként (ingatlan) tulajdonátruházás történik: visszterhesek.

A tulajdonjog mindkét esetben a szerződés létrejöttének pillanatában átszáll a kötelezettre, azonban birtokátruházásra csak a jogosult halálát követően kerül majd sor. Erre tekintettel - a jogosult védelmében - érdemes biztosítékot kérni a kötelezettől, ennek hiányában pedig az ingatlan tulajdoni lapjára terhet bejegyeztetni (tartási kötelezettség / életjáradék nyújtására való kötelezettség, ami a tartásra jogosult egyoldalú kérelmére bejegyzésre kerül), amely azt lesz hivatott megakadályozni, hogy a kötelezett még a jogosult életében eladja az ingatlant. Emellett pedig érdemes holtig tartó haszonélvezeti jogot is bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba, de lehetséges az elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése is, amellyel a jogosult az engedélye nélküli ingatlanértékesítését tudja meggátolni.

Tehát ellenszolgáltatásként mindkét szerződés által szerezhető ingatlan, méghozzá akár a piaci ár töredékéért. Ezeket a szerződéseket bizonytalan időtartamuk miatt „szerencseszerződéseknek" nevezik, hiszen a kötelezett fél egy adott ingatlan tulajdonjogának átruházása fejében nyújt szolgáltatást előre nem látható ideig. A „szerencse" jelleg tehát abból adódik, hogy nem tudható előre, hogy a szerződés megkötésekor a nyújtott szolgáltatás és a kapott ellenszolgáltatás mennyire fog arányban állni. Szemléltetésképpen: kötnek a felek egy tartási/életjáradéki szerződést, amelyben megállapodnak havi 100 ezer forint folyósításában. Ha az aláírás után öt évvel a jogosult elhuny, a mérleg egyik serpenyőjében 6 millió forint, míg a másik oldalán pedig akár egy több tízmillió forintot érő ingatlan lesz, tehát a kötelezett a piaci árnál jóval alacsonyabban jutott ingatlantulajdonhoz.

Jogi személy is köthet kötelezettként ilyen szerződéseket, mert ennek lehetőségét az új Ptk. nem zárja ki. Azaz a közvélekedéssel ellentétben eltartóként is, mivel egy jogi személy a tagjai, alkalmazottai közreműködésével ugyanúgy képes megvalósítani valakinek a „tartását", akárcsak egy természetes személy. A jogosulti oldalon viszont - a szerződés jellegéből adódóan - kizárólag természetes személy állhat, és ott akár többen is (jellemzően házastársak esetében).

Mindkettő kizárólag írásban jöhet létre (szóban vagy ráutaló magatartással nem), méghozzá ügyvéd által ellenjegyzett magánokirati, vagy közjegyző előtt tett közokirati formában, hiszen a tulajdonjog átszállásához elengedhetetlen az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés. Közös jellemzőjük még az, hogy a jogosult halálával megszűnnek.

Az életjáradéki szerződésnél nem szabályozott kérdésekben a tartási szerződés szabályai lesznek az irányadóak, amiben pedig különböznek, azt lentebb részletesen kifejtünk.

A tartási szerződés

A kötelezett a tartási szerződésben komplex szolgáltatás nyújtására vállal kötelezettséget: anyagi, gondozási, tartási kötelezettséget teljesít, természetbeni juttatásokat nyújt, lényegében az egyik fél a másikat ellenérték fejében „eltartja". Tipikusan hozzátartozók között jön ilyen kötelem létre, de akár jó viszonyban lévő, hozzátartozónak nem minősülő személyek között is köttethet tartási szerződés.

A tartási szerződésben általában a következőket vállal(hat)ja a kötelezett személy: a jogosultat élelemmel, ruházattal ellátja, a megfelelő lakhatását biztosítja, rezsiszámláit fizeti, háztartási eszközöket és felszereléseket szerez be neki, megfelelően gondozza, gyógyíttatja (gyógyszereket vásárol, orvosi ellátást fizet, orvosi vizsgálatra, kezelésre el- és visszaszállítja), ápolását, annak költségeit biztosítja, illően eltemetteti.

A tartási szerződés általában a jogosult élete végéig szól, azonban annak sincs akadálya, hogy a felek egy meghatározott időtartamra (pl. a jogosult keresőképtelensége idejére) kössék meg.

Életjáradéki szerződés

A tartási és az életjáradéki szerződés azért mondhatók „rokonoknak", mert - ahogy fent is írtuk - az életjáradéki szerződésnél a jogszabályban nem szabályozott kérdésekben a tartási szerződés szabályai lesznek az irányadóak, azaz igazából a tartási szerződés adja az életjáradéki szerződés háttérszabályait, tehát leginkább a különbségek kiemelésével magyarázható el az életjáradéki szerződés lényege.

Az életjáradéki szerződés nem követel meg a kötelezett személytől olyan összetett a szolgáltatást, mint a tartási szerződésben foglalt kötelezettség esetében. Nem feltételezi azt a fajta személyhez kötöttséget és bizalmi jelleget sem, amely a tartási szerződés esetében szükséges.

A tartási és az életjáradéki szerződés között a szolgáltatás tárgyában és gyakoriságában is van különbség. Amíg az életjáradéki szerződésben a kötelezett meghatározott pénzösszeg vagy más helyettesíthető dolog (pl. élelmiszer) időszakonkénti rendszeres szolgáltatására köteles, addig a tartási szerződés alapján a tartásra kötelezett (eltartó) a tartásra jogosult (eltartott) körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátására, gondozására köteles, folyamatos jelleggel.

A jogszabály szerint az életjáradékot - a felek eltérő megállapodásának hiányában - havonta előre kell teljesíteni. (Ez a gyakorlatban egyébként úgy is történhet, hogy egy nagyobb összeg kifizetése a jogosult felé már a szerződés aláírásával egyidejűleg megtörténik, majd a kötelezett havonta teljesít egy bizonyos összegű járadékot, a jogosult élete végéig.) Jó tudni azt is, hogy hat hónapnál régebben lejárt és alapos ok nélkül nem érvényesített járadékot bírósági úton már nem lehet követelni. Az ennél régebbi és lejárt szolgáltatásokra a bírósági úton nem érvényesíthető követelésekre vonatkozó szabályok az irányadóak.

Tartási szerződés módosítása életjáradéki szerződésre és fordítva

Ha a felek korábban tartási szerződést kötöttek, de később a viszonyuk megromlott vagy körülményeik megváltoztak (pl. betegség vagy eltartói oldalon az anyagi körülmények megromlása), a felek a tartási szerződés tartalmát közös megegyezéssel módosíthatják, vagy a köztük lévő megállapodást életjáradéki szerződéssé „alakíthatják át". Közös akarat hiányában pedig bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés módosítását, vagy végleges / ideiglenes (az említett körülmények megszűntéig tartó) módosítását életjáradéki szerződéssé. A legvégső esetben pedig sor kerülhet a tartási szerződés bíróság általi megszüntetésére is.

Az életjáradéki szerződés bíróság által történő módosítása viszont csak a járadék összegének megváltoztatására terjedhet ki, az életjáradéki szerződés tartási szerződéssé átalakítása csak és kizárólag a felek egybehangzó szerződési akaratával lehetséges.

dr. Busa Kamilla Virág

Ha érdeklődik a téma iránt, felhívjuk figyelmét, hogy az INGATLAN 2024 Konferencia és EXPO-n ebben, továbbá más érdekes témákban is hallgathatnak előadásokat november 5-én (PROGRAM ÉS REGISZTRÁCIÓ ITT).

További híreink


Digitális állampolgárság és adatkezelés – Mit kell tudnunk ezekről a fogalmakról és a mögöttes tartalomról? 2025. április 24.
dr. Arató MárkDr. Arató Márk, a Havas-Sághy és Társai Ügyvédi Iroda képviseletében tartott előadásában részletesen ismertette a digitális állampolgárság és az adatkezelés alapfogalmait, valamint a kapcsolódó jogi környezetet.

Földhivatali regisztráció: elhalasztva? 2025. április 22.
Úgy tűnik, újabb fordulatot vett a társasházi közös képviselők földhivatali regisztrációjának ügye: a kormány által benyújtott igazságügyi salátatörvény-tervezet szerint 2026. október 31-ig - azaz több mint másfél évvel későbbre - tolnák ki a regisztrációs kötelezettség határidejét.

Új törvénytervezet a betelepülések szabályozására 2025. április 22.
A kormány törvénytervezetet nyújtott be a helyi önazonosság védelméről, amely a települési közösségek számára biztosítana új jogosítványokat a lakosságszám növekedésének szabályozására. A kezdeményezés alapját az Alaptörvény legutóbbi módosítása adja, amely kimondja, hogy a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog nem sértheti a helyi közösségek önazonossághoz való jogát.

Felfüggesztik a társasházakat érintő változásokat – egyeztetések a MOHU ÁSZF-módosításairól 2025. április 22.
hulladékgyűjtésA BTKE kezdeményezésére országos hatással járó egyeztetés kezdődött a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. és a társasházkezelői szektor között. A Balaton régióból indult szakmai fellépés eredményeként a társasházakat hátrányosan érintő ÁSZF-módosításokat a szolgáltató visszatartja, amíg a szükséges jogszabályok nem születnek meg. A BTKE az egyeztetések jövőbeli résztvevője marad.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
Alaptörvénybe került a települések önvédelmi joga 2025. április 14.
jogAz Országgyűlés 2025. április 14-én elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amely lehetőséget biztosít a települések számára, hogy megvédjék közösségi identitásukat a túlnépesedéssel szemben.

Kétharmados hozzájárulás kéne, de a tulajdonostárs passzív - szakértő válaszol 2025. április 14.
dr. Havas-Sághy GáborA házmesteri lakást szeretnénk értékesíteni és az érte kapott pénzt szeretnénk a társasház felújítására fordítani. Az adás-vételi szerződésben az eladó részéről elégséges a 2/3-os tulajdonosi hozzájárulás? Továbbá mi a teendő, ha passzív, a szavazáson részt nem vevő tulajdonostársak miatt nem valósulhat meg a 2/3?

A veszélyessé vált kémények bontását a közgyűlés leszavazta 2025. április 10.
dr. Kiss Balázs KárolyA tulajdonosok leszavazták a veszély miatt fontossá vált bontási munkát a magas költségek miatt. Kit terhel a felelősség? A THT jogi szakértője Dr. Kiss Balázs Károly válaszol az olvasói kérdésre.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Olaszországot egy ingatlan-végrehajtási ügyben 2025. április 8.
levélEgy olasz állampolgár esete világított rá a szabályozás visszásságaira, aki több mint egy évtizeden keresztül nem tudta birtokba venni megvásárolt ingatlanát, mivel a korábbi bérlő nem volt hajlandó kiköltözni, miközben az olasz jogszabályok felfüggesztették a kilakoltatási eljárások végrehajtását.

Társasházi közös tulajdon megfigyelése szabálytalanul – szakértő válaszol 2025. április 7.
Kamera illusztrációTársasházunkban az egyik lakó a bejárati ajtajának fémrácsára felszerelt egy működő kamerának látszó eszközt, amivel a társasház közfolyosóját és egyéb belső részeket is megfigyelhet, illetve engedély nélkül ragasztott ki szintén osztatlan közös tulajdonban lévő társasházi lépcsőház ajtajára egy kamerára figyelmeztető matricát.

Az Alaptörvényt is módosítanák az ingatlanpiaci korlátozások érdekében 2025. április 4.
paragrafusAz Alaptörvény 15. módosítása kapcsán új szövegrész kerülhet be az alaptörvényi szabályozásba, amely a helyi közösségek önazonosságához való jogát emelné alkotmányos szintre.

JOGSEGÉLY pszichiátriai jogsértések esetén 2025. április 2.
jog.jpgOlyan károsultaknak működtet jogsegélyszolgálatot az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány, akik egy pszichiátriai kórházban, intézetben szenvedtek sérelmet: egészségkárosodást, megaláztatást, igazságtalan kényszerkezeléseket vagy akár egy szeretett családtag elvesztését.

A társasházi tisztségviselők nyilvántartásba vételi kötelezettségéről – szakértő válaszol 2025. április 1.
havas-shaghy-gabor.JPGA társasházi törvény 2025. május 1-ig tartó türelmi idővel előírja a társasházi tisztségviselők kötelező földhivatali bejelentését. Ezzel kapcsolatosan felmerült kérdésekre válaszol Dr. Havas-Sághy Gábor ügyvéd.

Hogy bírjuk rá a közös képviselőt a törvényes működtetésre? 2025. március 24.
Dr.KissBalazsKaroly.jpgPróbáljuk a közös képviselőt rábírni a törvényes működés betartására, de semmilyen hivatalos megkeresésre nem reagál, a rendkívüli közgyűlést sem hívta össze, illetve annak megtartása esetén perrel fenyegeti a tulajdonosi közösséget, illetve a közgyűlés megszervezésével megbízott tulajdonost. Próbáltuk a jegyzőt is, de mivel egy régi ismerőse kapta az ügyet, 8 hónap alatt érdemi lépés nem történt a jegyzőnél indított törvényes működés helyreállítását célzó eljárásban.

THT podcast: Kamerarendszer és adatvédelmi buktatók a társasházakban 2025. március 21.
podcast3.pngElőadó: Dr. Dávid Péter ügyvéd - fintechjog.hu. Felvételsorozat hatodikrésze a THT által rendezett, XV. KÖZÖS KÉPVISELŐK NAPJA ÉS TÁRSASHÁZI EXPO előadásaiból.

Bérleti díjstop: Megkönnyebbülés vagy veszély a lakáspiacra? 2025. március 20.
Stop táblaAusztriában meggondolták magukat a kormányt koalícióban vezető kormánypártok: az eredeti tervekkel ellentétben felfüggesztik a 2025-re tervezett bérleti díjkorrekciót a szabályozott bérleti jogviszonyok esetében. Ez azt jelenti, hogy a társasházi lakásokban, az önkormányzati és a szövetkezeti lakásokban a bérleti díjak egyelőre változatlanok maradnak.

Kell-e megbízási szerződés a közös képviseletre? 2025. március 18.
kiss.jpgA közös képviselő megválasztásáról hozott Közgyűlési határozatban a következő áll: A Közgyűlés megválasztotta (név) közös képviselő jelöltet (dátum) új közös képviselőnek és társasházkezelőnek. (név) a .....Kft által látja el a Társasház közös képviseletét, illetve társasházkezelését bruttó (összeg) /albetét/hó áron. A Közgyűlés megadja a felhatalmazást (név) részére a banki aláíráshoz. Az első helyen a közös képviselő, a második helyen a megválasztott számvizsgáló bizottsági tagok, egyben banki aláírók közül az egyik. Már kértük korábban a közös képviselőtől a megbízási szerződés megküldését, bemutatását, vagy nem válaszol az e-mailre, vagy közli, hogy az irodában lehet megtekinteni és másolatot kérni. Megnéztem a társasházkezelő regiszterben a közös képviselő nevét és a Kft-t, egyik sincs a rendszerben feltüntetve. Abban az esetben, ha nincs megbízási szerződése, ez milyen következményekkel jár a társasházra nézve, illetve mit kellene tennünk? Mi egy közös képviselőt választottunk meg, nem pedig egy jogi személyt. Dr. Kiss Balázs Károly, a THT jogi szakértője válaszol az olvasói kérdésre.

A BKIK is az ingyenes földhivatali lekérdezést sürgeti 2025. március 17.
kozgyules2.jpgMint az ismeretes, az elmúlt hetekben több mint 600-an társasházkezelő, illetve közös képviselő töltötte ki az ingyenes földhivatali lekérdezést sürgető petíciót, melyet Gáts Bence társasházkezelő kezdeményezett. Most megérkezett a BKIK XXIII. Ingatlanforgalmazás, -hasznosítás, Ingatlan Vagyonkezelés Osztályának hivatalos álláspontja, melyet az alábbiakban teszünk közzé változtatás nélkül.

Földhivatali regisztráció: megérkezett a Magyar Ügyvédi Kamara Elnökségének hivatalos szakmai álláspontja 2025. március 11.
jog.jpgA Magyar Ügyvédi Kamara Elnöksége a Szakmai Bizottság elnökének, dr Kovács Kázmérnak az előterjesztését elfogadva szakmai álláspontot alakított ki a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 55/A. § (2) bekezdése kapcsán történő ügyvédi közreműködésről. A jogszabály rendelkezése szerint ugyanis 2025. május 1-i határidővel a társasház közgyűlése által megválasztott közös képviselő, vagy az intézőbizottság elnöke a közösség ügyintézését ellátó tevékenységet csak akkor láthat el, ha a tisztség keletkezésének a tényét az ingatlanügyi hatóság - az erre irányuló kérelme alapján - az ingatlan-nyilvántartásba - a társasház törzslapra - bejegyezte. Kérdésként merült fel, hogy a bejegyzés alapját képező okirat ellenjegyzését a közreműködő ügyvéd milyen feltételekkel teljesítheti.

Módosult a kormány ingatlan-nyilvántartásról szóló végrehajtási rendelete 2025. március 12.
jogesetek.jpgA március 11-ei Magyar Közlönyben megjelent a Kormány 38/2025. (III. 11.) Korm. rendelete az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 179/2023. (V. 15.) Korm. rendelet módosítása.

Kötelező földhivatali regisztráció az eHázon keresztül: Szükséges a személyes ügyvédi jelenlét? 2025. március 10.
dr.Kiss_Balazs_Karoly.jpgÖrömmel értesültem arról, hogy az eHáz rendszerben a földhivatali regisztrációs kötelezettséget pár kattintással elérhetővé tették. Ugyanakkor olvastam korábbi cikket (Tht: 2025. jan. 27.), melyben úgy nyilatkozik, szükséges ügyvéd jelenléte a megválasztás megerősítése kapcsán tartott közgyűlésen. A gyakorlatban egy vidéki társasház esetében egy másik ügyvédet kellene megbízni, aki részt vesz a közgyűlésen és megszerkeszti, valamint ellenjegyzi a törvényi előírásoknak megfelelő jegyzőkönyvet, melynek megküldésével az eHáz rendszeren keresztül kezdeményezhetjük a földhivatali regisztrációt. Jól értelmezem? Az egész folyamatot nem tudom végigvinni Önök által? Dr. Kiss Balázs Károly, a THT jogi szakértője válaszol az olvasói kérdésre.

(c) Társasházi Háztartás 2025 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások