Barion Pixel

Mire fizet a biztosító árvíz idején?

2024. szeptember 18.
besnyo_marton_david.jpgOrszágunkat ismét elérte egy jelentős árhullám, amely hasonló nagyságrendű a 2013-as árvízhez. A védekezési munkálatok napok óta folynak, azonban elkerülhetetlenül lesznek olyan területek, ahol az árvíz komoly károkat okoz az ingatlanokban és az ingóságokban is. Azoknak, akik rendelkeznek biztosítással, fontos, hogy néhány kulcsfontosságú lépést betartsanak annak érdekében, hogy a kárfelmérés és a biztosítási kártérítés minél gyorsabban és gördülékenyebben menjen. Érdemes időben bejelenteni a károkat és részletes dokumentációval alátámasztani az igényt. Besnyő Mártont, a Netrisk Magyarország Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük az árvíz okozta károkkal kapcsolatos biztosításokról. A vele készült interjút az alábbi cikkünkben olvashatják.

1. Az árvíz mennyire vis maior a biztosításokat illetően? Kifizetik-e a biztosítók a teljes helyreállítás költségét és az ingóságokat is, amik ilyenkor kárt szenvednek?  A biztosító kifizeti az árvíz okozta károkat, amennyiben ez a káresemény nem tartozik a kizárások alá. Akár teljes kártérítést is nyújt, amennyiben a biztosítási összegek alapján nincs alulbiztosítottság, illetve az ügyfél eleget tett a kárenyhítési kötelezettségének. Szóval az árvíz nem vis maior, ez egy külön fedezet.

2. Van-e olyan eset, amikor biztosan nem fizet a biztosító, például ártérre építkezés esetén? Építési engedélyt ártérre valószínűleg már eleve nem adnak az önkormányzatok, hivatalok, de, ha mégis, az árvíz mint káresemény biztosan a kizárások alá fog tartozni a biztosításban, ebben az esetben pedig nem fog téríteni a biztosító.

3. Az ingatlan területén álló autó árvízkárosultságára kiterjednek általában a biztosítások? Erre az esetre elsősorban a casco biztosítás alkalmas. Egy teljeskörű casco kifizeti a kárt elemi károk esetén is, az önrész levonásával. Több biztosító esetén létezik garázsban tartott gépjárműben bekövetkezett károkra vonatkozó kiegészítő fedezet. Ha ezt a szerződés tartalmazza, akkor a garázsban tárolt járművekre a fedezet kiterjed, és fizetik a károkat. Azonban a biztosított kárenyhítési kötelezettsége itt is elvárt, azaz egy előre látható árvíz esetén a gépjárművekkel el kell állni biztonságos helyre.

4. A kertben okozott kárt is ilyenkor kifizeti a biztosító? A legtöbb biztosító esetén van lehetőség kiegészítő biztosítást kötni kerti növényzetre (fák, bokrok, sövény stb.) illetve lábon álló növényzetre (haszonnövények, fűszernövények stb). Ezek a kiegészítő fedezetek térítik a biztosítási esemény miatt elpusztult növényeknek az eredeti állapotot pótló újratelepítésével járó költségeket. Netrisk tarifálójában például ez is választható fedezet.

5. Ha az ingatlan ki van adva és úgy lesz árvízkáros, akkor a kiadás ellehetetlenülése miatt kiesett bevételeimet fizeti majd a biztosító? Több biztosító esetén lehetőség van elmaradt bérleti díj kiegészítő biztosítás megkötésére, amely az épületben bekövetkezett biztosítási esemény miatt lakhatatlanná vált épület elmaradt bérleti díját téríti meg. Ennek maximális összeghatára és időkorlátja is előre meg van határozva a szerződési feltételekben, általánosságban egy hónapnyi bérleti díjat szoktak átvállalni. Arra azért figyelni kell, hogy ez a kiegészítő biztosítás nem minden termék esetén terjed ki árvíz kockázatára is.

6. Ha lakhatatlannál válik az ingatlan az árvíz miatt, akkor a helyreállítási időszak alatti bérleti díjat - amit nekem kell fizetni azért, hogy addig lakjak valahol - téríti a biztosító? Ha a biztosított épületet árvíz által okozott kár miatt a hatóság lakhatatlanná nyilvánítja, megtéríti az ideiglenes lakás bérleti díját, és a költözés költségeit is. Ennek maximális kártérítési limitjeit a biztosító előre meghatározza a szerződési feltételekben.

7. A biztosítóknál létezik-e magasabb árvízkockázati besorolás, és eszerint súlyozzák-e a biztosítási költségeket a biztosítók? A biztosítók a kockázatvállalás során figyelembe veszik, ha egy épület árvíz által veszélyeztetett területen helyezkedik el, ez alapján súlyozhatják a költségeket, illetve vissza is utasíthatják a szerződéskötést.

8. Akkor is fizet a biztosító, ha nem homokzsákoztam az árvíz előtt? Tehát, ha nem tettem meg mindent annak érdekében, hogy minimalizáljam a károkat? A szerződő félnek kárenyhítési kötelezettsége van, de árvíz esetén a nagyobb volumenű védekezés elsősorban az állam és az önkormányzatok feladata. Természetesen a biztosítottnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a kárt enyhítse. Ide tartozik az ingóságinak a biztonságos helyre való szállítása, illetve - ésszerű keretek között - a víz elleni védekezés (a homokzsákozás, szivattyúzás stb.)

9. Van-e olyan, hogy egy ingatlan az árvíz miatt gazdasági totálkáros lesz? Ki állapítja ezt meg? Mi a gyakorlat? Előfordulhat, de gazdasági totálkár inkább gépjárműveknél fordul elő. Minden kár egyedi, így azokat mindig egyedileg bírálják el a biztosítók. Árvíz esetén a biztosító vagy fizet a helyreállításért vagy nem (ami kizárt károk esetén van), ha fizet: vagy teljesen vagy részlegesen teszi. Van egy, a szerződésben meghatározott biztosítási összeg, vagy egy „korlátlan" újjáépítési érték, amely alapján a biztosító fizet. Emiatt is fontos, hogy évente felülvizsgáljuk a biztosítási összegeket a lakásbiztosítási szerződésünkben.

10. Mire kell figyelni biztosításkötésnél ahhoz, hogy egy potenciális árvíz esetén is biztonságban tudjuk az ingatlant és a benne, körülötte lévő ingóságainkat? Minden esetben végig kell gondolni, hogy egy árvíz esetén milyen vagyontárgyunk károsodhat és ezekre plusz fedezetet kell kötni. Pl. kerti növények, lábon álló növények, szabadban tárolt vagyontárgyak (pl. kerti bútorok) biztosítása. Beázás kár esetén fontos, hogy a nyílászárókon vagy az épületszerkezeti hézagok között beáramló, illetve a pincébe beáramló vízre is legyen fedezet. Árvíz esetén előfordulhat tartós áramkimaradás, ezért érdemes a biztosítónál elérhető szolgáltatáskimaradás kiegészítőt kötni, amelyben a biztosító megtéríti az áramkimaradás okozta károkat (pl. a kockázatviselés helyén tárolt, fagyasztott élelmiszerek megromlását).

Amire még feltétlenül szeretném a figyelmet felhívni, hogy figyelni kell a biztosítási összegekre, hogy elkerülhető legyen az alulbiztosítottság. Káresemény esetén a biztosító a kárt arányosítottan téríti meg, ha a szerződés alulbiztosított, akkor a biztosító a káresemény során csak a töredékét fogja megtéríteni a keletkezett kárnak. Illetve nagyon fontos, hogy az épület a káresemény előtt megfelelő állapotú, rendeltetésszerű használatra alkalmas, jól karbantartott legyen. Amennyiben az épület állapota nem volt megfelelő - például repedés, szerkezeti hiány, dőlés, süllyedés, az épületrészek külső falazata, nyílászárói és tetőfedése nem alkotnak zárt egységet - akkor a biztosító visszautasíthatja a kifizetést vagy csökkentett kártérítést fog fizetni.

A piacon körülnézve láthatják, hogy minden biztosító egyedileg alkalmaz kizárásokat árvíz esetén. Ezek közül a leggyakoribbak:

• a vízügyi igazgatási hatóságok kár időpontjában hatályos besorolása szerint nagyvízi medernek, hullámtérnek, nyílt ártérnek, vízjárta területeknek minősülő helyen belül bekövetkezett károk
• a talajvíz károk
• a belvíz károk
• az árvízvédelmi töltés mentén a töltés tengelyétől számított 100 méteren kívül jelentkező fakadóvíz és átszivárgás miatt keletkező elöntési károk
• árvíz megelőzési, illetve árvízvédelmi munka során felmerült károk
• hullámtérben, egyéb lefolyástalan területen, vagy a nem mentett árterületeken levő vagyontárgyakban keletkezett károk
• a talajvízszint ingadozására visszavezethető épületsüllyedési, repedési károk
• az épület falazatában, szerkezetében keletkezett kár, ha a biztosított épület falazata részben vagy egészben vályogot is tartalmaz
• ha a kár a szerződésben meghatározott várakozási időn belül következik be (általánosságban 15-30 nap várakozási időt határoznak meg).

Besnyő Mártonnal legközelebb az INGATLAN 2024 - Ingatlankezelők, -beruházók, -közvetítők és -felújítók Napja Konferencia és EXPO rendezvényünkön tudnak személyesen találkozni NOVEMBER 5-ÉN (kedden), a  Lurdy Házban. Az előadókat és a programot, valamint a regisztrációs linket ITT találják.

További híreink


Vigyázz, kész, rajt! Robbanás előtt áll az ingatlanpiac - nagy átalakulások várhatók a hazai lakáspiacon 2025-ben 2024. december 29.
inflacio_tarsashaz.jpg2025-ben nagy átalakulásokra számíthatunk a hazai lakáspiacon, amelyet számos új kormányzati intézkedés is elősegít. Jövőre és a következő években robbanásszerű ingatlankeresletre lehet számítani, amit számos körülmény idéz elő. Az előrejelzések szerint a lakáspiac soha nem látott mértékben élénkülhet, ami a hazai ingatlanárak rekordmagas szintre emelkedését is hozhatja. Sorra vesszük, mi az ami jelenlegi tudásunk szerint katalizálhatja a piacot.

Új életkori feltétel a Babaváró hitelnél 2025-től 2024. december 29.
csok.jpgA korábbi bejelentéseknek megfelelően a kormány módosítja a Babaváró hitel maximális életkori határát 2025. január 1-jétől. A változás lényegében a feleség életkori határának megemelését jelenti, így a házaspárok szélesebb köre számára válik elérhetővé a támogatás. A módosítást a 437/2024. (XII. 23.) Kormányrendelet tartalmazza, amely december 23-án jelent meg a Magyar Közlönyben.

Új energetikai törvénymódosítások: Zöldenergia elősegítése, társasházi napelemes rendszerek telepítése és gázcsatlakozások finomhangolása 2024. december 29.
napelem.jpgAz Országgyűlés december 17-i ülésén elfogadta az egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló javaslatcsomagot, amely - december 23-án meg is jelent a Magyar Közlönyben - több fontos intézkedést vezet be a zöldenergia hasznosítása, a napelemes rendszerek elterjedése, valamint a gázcsatlakozások kezelésének hatékonyabbá tétele érdekében. Az új szabályozás célja, hogy a társasházakban élő családok számára megkönnyítse a napelemes rendszerek telepítését, valamint a háztartási méretű kiserőművek termelését mérhetővé tegye, ezáltal hozzájárulva a piaci áramárak csökkenéséhez és az energiaköltségek csökkentéséhez.

Kétgyermekes család költözhetett új otthonába - Februárban ismét várható az OTP Bank Társasházi Pályázata 2024. december 17.
otpbank_logo1.pngAz OTP Bank és a Habitat for Humanity Magyarország közös munkájának köszönhetően idén újabb rászoruló család költözhetett önálló lakásba. A Második Esély program keretében az Újpesti Önkormányzattal együttműködve egy újabb szociális bérlakást újítottak fel és adtak át. A projekthez pénzügyi támogatásra és önkéntes munkára is szükség volt. Az együttműködés eredményeként a négytagú család már elfoglalhatta új otthonát.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
A társasházi közgyűlések jogi buktatói: Hogyan előzzük meg az érvénytelenségi pereket? - Ilyen volt a XV. Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO - Konferenciabeszámoló XIII. rész 2024. december 27.
dr.Kiss_Balazs_Karoly.jpgOktóber 17-én már tizenötödik alkalommal gyűlt össze a Lurdy Házban a társasházi szakma az aktuális kérdések megbeszélése végett, ahol reggel 9 órától egészen 18 óráig sorakoztak egymást érve a szakmai előadások. Cikk-sorozatunkban a konferencián elhangzott előadásokat foglaljuk össze, a prezentációk pedig már letölthetők a honlapunkon keresztül. A szakmai konferencián Dr. Kiss Balázs Károly, a THT jogi szakértője a társasházak aktuális jogi kihívásairól, valamint a bírósági gyakorlatban előforduló közgyűlési határozatok érvénytelenségéről beszélt.

A bruttó átlagkereset 637 200 forint volt, 12,9%-kal meghaladta az egy évvel korábbit - a KSH adatai 2024. december 27.
penz.jpg2024 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 637 200, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 438 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 12,9, a nettó átlagkereset 12,7, a reálkereset pedig 9,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A bruttó kereset mediánértéke 529 000, a nettó kereset mediánértéke 366 000 forintot ért el, 15,9, illetve 15,0%-kal múlta felül az előző év azonos időszakit a KSH 2024. decemberi gyorstájékoztatója szerint.

Lakhatás, ingatlanárak, albérletárak – megjelentek az EU statisztikái a magyar helyzetről 2024. december 27.
lakastakarek.jpgA legtöbb uniós tagállamban növekedtek a lakhatási költségek és az ingatlanárak, ugyanakkor a díjhátralékos háztartások aránya csökkent. Magyarországon tavaly a lakhatás volt a hatodik legolcsóbb az EU-ban, miközben a fizetési hátralékot felhalmozó háztartások aránya a 2023-ig eltelt 13 évben a felére csökkent. Az ingatlanárak viszont Magyarországon jelentős növekedést mutattak, csaknem megduplázódtak, és csak Észtország előzte meg ezt a trendet.

Létrejött az Európai Parlament Lakhatási Különbizottsága 2024. december 27.
20220908_eu.pngEz az ideiglenes bizottság 12 hónapos mandátummal jött létre, és célja a lakhatás megfizethetőségének kezelése, az EU politikák lakáspiaci hatásainak felmérése, valamint megoldások javaslása a szektor előtt álló kihívásokra. A bizottság létrehozása az Európai Parlament szélesebb körű erőfeszítéseit tükrözi, amelyek célja a kulcsfontosságú társadalmi és gazdasági kihívások kezelése.

Balkonnövények védelme 2024. december 27.
megyeriszabolcs.jpgA társasházi kertészkedés egyik jellemző terepe a lakások erkélyein vagy éppen a nyitott folyosókon, lépcsőházakban történő növénygondozás. A társasházaknak ugyan döntő többségben van valamiféle kertjük, ez azonban közös terület, ami persze nem gátja a kertészkedésnek, ám sokan szeretnének ennél privátabb, intimebb környezetben foglalkozni kedvenc zöldjeikkel. Így nagy hangsúlyt kaphatnak a már említett területek, amik azonban hiába számítanak részben vagy egészben magánterületnek, mégis egy egységet alkotnak a társasház egészével, így a közös képviselői figyelemnek ide is kell terjednie. Az alábbi tanácsok közzétételével nem csak a lakók dolga könnyíthető meg, de megelőzhető többféle bosszúság, konfliktusforrás, sőt balesetveszély is!

A közös képviselő teendője a településképi követelmények megsértése esetén, társasházi energiaközösségek, babaváró támogatás - THT Jogszabályfigyelő 2024. december 27.
paragrafusjel_uj4.jpgTöbb jogszabály is módosult 2024. december 23-án, amelyek érintik mind a társasházakat, mind pedig a közös képviselőiket. Jogszabályi változás figyelésünk friss eredményét alábbi cikkünkben közöljük.

Karácsonyi ajándék: 2025. január 1-jétől több helyen is módosul a Társasházi törvény - THT Jogszabályfigyelő 2024. december 23.
jog.jpgA december 20-i Magyar Közlönyben megjelent salátatörvényben - ami a jogi versenyképesség érdekében egyes törvények deregulációs célú módosításáról szóló 2024. évi LXXXV. törvény - sok más jogszabály mellett a Társasházi törvény módosítása is megbújik, és más jogszabály is kiegészül társasházakkal kapcsolatos rendelkezéssel. A változásokat cikkünkben részletezünk.

Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánunk! 2024. december 23.
Karacsonyi_udvozlet_2024.png

Januártól egyszerűbb lesz pályázni és bővül is a pályázók köre az Otthonfelújítási támogatásnál 2024. december 22.
csaladi_hazak.jpgSteiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára egy december 20-i sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a családi házak energiahatékonysági fejlesztéséhez igényelhető Otthonfelújítási támogatásra január közepétől többen és kevesebb papírmunkával fognak tudni pályázni, mivel az első fél év tapasztalatai alapján kibővítik a pályázók körét, és egyszerűsítik a pályázati folyamatot.

Felkészülés a társasházi felújításokra - Ilyen volt a XV. Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO - Konferenciabeszámoló XII. rész 2024. december 19.
Csizmadia_Szabolcs.JPGOktóber 17-én már tizenötödik alkalommal gyűlt össze a Lurdy Házban a társasházi szakma az aktuális kérdések megbeszélése végett, ahol reggel 9 órától egészen 18 óráig sorakoztak egymást érve a szakmai előadások. Cikk-sorozatunkban a konferencián elhangzott előadásokat foglaljuk össze, a prezentációk pedig már letölthetők a honlapunkon keresztül. A szakmai rendezvényen Csizmadia Szabolcs igazságügyi könyvszakértő előadásában a társasházak nagyobb felújításainak előkészítésére, a könyvelés és tervezés fontosságára, valamint a közgyűlési döntések körüli kihívásokra fókuszált.

Tájékoztató a Mohu Zrt. ÁSZF módosítása nyomán küldött szolgáltatói felhívások értelmezése tárgyában 2024. december 19.
mohu_logo.pngA MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MOHU) 2024. decemberi hatállyal módosította Általános Szerződési Feltételeit, ezen módosítások tartalma alapján pedig a MOHU alvállalkozóiként működő helyi szolgáltatók szerte az országban felhívásokat tettek közzé a módosult ÁSZF-re történő hivatkozással. Az alábbiakban arról adunk tájékoztatást, hogy a jelzett felhívásokban mely elemek tekinthetőek megalapozatlannak, vagy jogszerűtlennek és milyen érveléssel lehet fellépni a felhívásokban foglaltak kötelezővé tétele ellen - a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) álláspontja szerint.

Hogyan újulhatnak meg a társasházak? – Együtt könnyebb az energetikai felújítás! 2024. december 18.
zold_lakas.jpgA társasházak energetikai felújítása égető kérdéssé vált Magyarországon is. Sokan érzik úgy, hogy nehéz elindítani egy ilyen projektet, hiszen a közös döntéshozatal, a költségek előteremtése és a jogi akadályok gyakran gátat szabnak a terveiknek. A jó hír, hogy az integrált lakásfelújítási szolgáltatások (IHRS) rendszere képes átlendíteni ezeken az akadályokon, és sikeressé tenni a felújításokat. A CondoReno LIFE projekt keretében november 12-én tartott Nemzetközi Tanácsadó Testületi ülésen számos tanulság hangzott el, amelyek a magyar társasházi közösségek számára is hasznosak lehetnek.

THT podcast: Évzárás a társasházi könyvelésben 2024. december 18.
podcast3.pngElőadó: Csizmadia Szabolcs könyvvizsgáló, igazságügyi könyvszakértő. A felvételsorozat következő része a THT által 2024. március 13-án rendezett konferencia előadásaiból.

Megjelent a THT decemberi száma! 2024. december 18.
THT-szaklap_2024-12_dec_borito.pngEljött hát az idő, az elkerülhetetlen: a THT folytatja évek óta megkezdett digitalizációját, és az elmúlt 25 esztendő után Ön most az utolsó nyomtatott THT szaklapot tartja a kezében. Az évről évre egyre növekvő nyomdai és posta költségek helyett még év elején döntöttünk úgy, hogy a jövőben inkább a tartalomgyártásra fordítjuk az erőforrásainkat, melynek eredményeképpen idén soha nem látott mennyiségű írott, szöveges és hangi tartalom jelent meg az internetes felületeinken, melyet jövőre még több és minőségibb anyag fog követni annak érdekében, hogy a technológiai elvárások mellett saját és olvasóink minőségi elvárásainak is minél inkább meg tudjunk felelni.

Konferenciabeszámoló XI. rész: Ilyen volt a XV. Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO 2024. december 17.
Imrenyi_Eszter.JPGOktóber 17-én már tizenötödik alkalommal gyűlt össze a Lurdy Házban a társasházi szakma az aktuális kérdések megbeszélése végett, ahol reggel 9 órától egészen 18 óráig sorakoztak egymást érve a szakmai előadások. Cikk-sorozatunkban a konferencián elhangzott előadásokat foglaljuk össze, a prezentációk pedig már letölthetők a honlapunkon keresztül. A szakmai rendezvényen Imrényi Eszter, a HelloRent ingatlanüzemeltetési szakértője az Airbnb-s ingatlanok és a társasházak viszonyáról, valamint a rövid távú bérbeadás szabályozásáról beszélt az előadásában.

Padlástér beépítése utáni megváltozott tulajdoni hányadok - Dr. Kiss Balázs Károly, a THT jogi szakértője válaszol az olvasói kérdésre 2024. december 17.
dr.Kiss_Balazs_Karoly.jpgTársasházunkban néhány tulajdonos - a lakóterület bővítése céljából - a közös tulajdonú padlásteret beépítette és összenyitotta a lakásával. A beépített padlástér a mai napig közös tulajdon, így a beépítők tulajdoni hányada változatlan maradt. A társasházi törvény rendelkezése szerint:„24. § (1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épület berendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik."Szeretnénk módosítani az SZMSZ-t az igazságosabb teherviselés érdekében, a következő módon: A tető illetve a kémények felújításának költségeit a tulajdonostársak lakóterületük arányban viselik, továbbá, hogy a lakóterületbe beleértendő az albetét alapterülete és az albetét tulajdonosa, vagy jogelődje által beépített padlás alapterületének összege.Kérdéseim: 1. Támadhatják- e bíróság előtt eredménnyel az érintett tulajdonosok a fenti SZMSZ-módosítást? 2. Támadhatják- e bíróság előtt eredménnyel az érintett tulajdonosok azt a közgyűlési határozatot, amely a fenti módosítás alapján számukra nagyobb hozzájárulást ír elő a felújításhoz? 3. Alkalmazható más költségnemekre is az a szabály, hogy a tulajdoni hányad helyett a lakóterületük arányában viseljék a költséget tulajdonosok? Dr. Kiss Balázs Károly, a THT jogi szakértője válaszol az olvasói kérdésre.

(c) Társasházi Háztartás 2024 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások