Barion Pixel

Napelem a társasházon – hogyan működik?

2020. december 19.
Napelem_LEAD.jpgA technikai fejlődés, a környezettudatosság és spórolás a három fő szempont, amely megmozgathatja egy közös képviselő fantáziáját a napelemek felszerelésével kapcsolatban. Komoly elhatározás, papírmunka és tőke is kell egy napelemrendszer telepítéséhez.

Ennek ellenére egyre több társasház él a lehetőséggel, de leginkább az újépítésű épületekre jellemző az ilyen modern beruházás.


A technológia ismert, viszont az társasházi alkalmazás során több kérdés is felmerül a napelemekkel kapcsolatban. Ezekre igyekszünk válaszolni olyan közös képviselők segítségével, akik már levezényeltek ilyen projektet a saját házuk táján.


Mik a tapasztalatok?

Elsőként Kapolyi Ákost kérdeztük meg, egy csepeli társasház közös képviselőjét, hogyan is néz ki a valóságban ez az egész, mik a tapasztalatai azzal a társasházzal kapcsolatban, ahol ő közös képviselő:
„Gyakorlatilag, mivel ez egy újépítésű társasház, nem sok mindent kellett rajta kijavítani, illetve az első pillanattól kezdve gyűjtöttük az OTP lakástakarékpénztár megtakarítást, így jött az ötlet, hogy használjuk valami olyanra, ami meg is térül." - mondta el Kapolyi Ákos a tht.hu-nak


A beruházásra körülbelül 4 millió forint hitelt vettek fel, a lakók kifejezetten segítőkészek voltak, így személyes kapcsolaton keresztül sikerült megfelelő ajánlatot találni. A cél, a havi 100.000 forintos villanyszámla csökkentése volt, amit a közös helyiségekben való világítás, a liftek, kaputelefon stb. termeltek. Ezt ledes izzókra való átállással és a napelemek beüzemelésével sikerült körülbelül 70%-kal csökkenteni, ami egy kifejezetten jó arány a megtérülést illetően. Nem elhanyagolható szempont volt továbbá, hogy ne alakuljon ki túltermelés, mindenképp érdemes erre ügyelve kialakítani a rendszert a jövőbeni elszámolások megkönnyítésére való tekintettel. 


„Gyakorlatilag a legnehezebb része az ELMŰ felé történő papírmunka volt, oda-vissza mérő órákat kellett cserélni/kiépíteni, az OTP hitel jóváírásával is sokat kellett foglalkozni, az effektív kiépítési idő egyébként körülbelül három-négy nap volt." - részletezi Kapolyi Ákos


Mire tudjuk főként hasznosítani?
A napelemek alapvetően a közös részek fogyasztásának csökkentésére szolgálnak, nagyon kevés esetben jut el ez közvetlenül a lakásokba. Olyan példát láthattunk már, hogy egy-egy zöld konnektor, mely erről a rendszerről működik eljut egy lakásba, de egyáltalán nem ez a jellemző, hiszen ezeknek a mérése és nyomon követese rengeteg munkával jár, ami nem feltétlenül éri meg. Ami kellemetlenséget okozott az a galamb kérdés, hiszen mint tudjuk a társasházak szempontjából a városi környezetben elkerülhetetlen tényező a madarak élettere. A tetőre szerelt napelemek környezetében a galambok túlságosan jól érezték magukat, így az ereszt és a tetőszerkezetet egy idő után már 2-3 hetente tisztítani kellett, emiatt az egész napelemes rendszert védőhálóval kellett körbevonni annak érdekében, hogy a galambokat „elüldözzék".


Taliga Norbert közös képviselő ezzel szemben olyan tapasztalatokkal rendelkezik, melyek azt mutatják, hogy nem kifizetődő a napelemes beruházás.
„Az egyik házunkban felmerült, a tényleges utánajárás megtörtént és a számok azt mutatták, hogy nem éri meg."- nyilatkozta Norbert a tht.hu-nak


Az említett ingatlan egy hatlakásos budapesti társasház volt, ahol a tulajdonosok és a lakások száma miatt jutottak arra a konklúzióra, hogy a befektetett összeg túlságosan sok idő alatt térülne meg, illetve az ELMŰ-vel történő egyeztetés és papírmunka is eltántorította végül a lakókat. 


Gyakori gond, az olyan kamatmentes hitel, amit tipikusan addig nem fizetnek ki, amíg nincs átvéve a rendszer, viszont ezt addig nem tudja átadni a kivitelező, amíg a szolgáltató részéről nem történt meg az átadási folyamat, így sok esetben többhónapos csúszások keletkezhetnek.


Az ilyen napelemes beruházások ritkán valósulnak meg, hiszen amikor van egy felújítási elképzelés, fel kell mérni, hogy milyenek az adott lehetőségek, anyagi körülmények (mennyi megtakarítása van a társasháznak), milyen villamosenergiafogyasztása van, tetőszerkezet milyen állapotban van, milyen tájolású, milyen tűzvédelmi előírások vonatkoznak rá stb., illetve a háznak meg kell fogalmaznia, milyen célokat szeretnének megvalósítani. Ez annyit jelent, hogy a háznak fel kell állítania egy prioritási listát, aminek sajnálatos módon a legtöbbször a pince felújítása, a lift javítása és egyéb hasonló problémák vannak az tetején.

A felújított panel épületek esetében a következő beruházás gyakran a napelemes rendszer telepítése - video


Amennyiben minden a helyén van az előbb felsoroltak közül, a következő kérdés nem más, mint hogy tudunk-e olyan szerződést kötni, hogy megvásárolja a szolgáltató a megtermelt áramot, miszerint ingyenesen feltároljuk az országos hálózatra. Ez azért kiemelkedően fontos, mert nyáron sokkal többet termel a rendszer, mint télen és értelemszerűen a fogyasztás ezzel fordítottan arányos. Ha sikerül így megegyezni, akkor a nyáron felhalmozott mennyiséget vissza lehet igényelni egy éves elszámolás alapján. A hírek szerint ez a jövő évtől meg fog változni, az újonnan létesített rendszerekre ezt az ELMŰ nem tudta vállalni, ami azt jelenti, hogy az ingyenes tárolás már nem lesz ingyenes, így annyit érdemes megtermelni, amit helyben el is fogyaszt a ház, ahogy ezt már korábbi példában is láthattuk.


Egyelőre ezek a napelemes rendszerek családi házas konstrukcióban sokkal érvényesebben tudnak működni, hiszen ott rögtön fel lehet használni a mindennapi tevékenységek áramfogyasztásának csökkentésére, nem „csak" a közös területeken tudjuk hasznosítani az áramot. Minden esetre mind társasházban, mind családi házban zöldkonnektoros rendszert kell kiépíteni ahhoz, hogy tudjuk érdemben hasznosítani a napelem által termelt áramot. A valóságban ez úgy szokott kinézni, hogy van egy főkapcsoló, amely mindaddig a napelem által megtermelt áramot engedi használni, amíg az el nem fogy a hozzákapcsolt tárolóból. Amint ez megtörtént, átkapcsol hétköznapi áramfogyasztásra, így biztosítva a folyamatos áramellátást a lakásban/házban. 

Mindemellett léteznek ma már olyan társasházi megoldások, melyek képesek leosztani a lakók közt a napkollektorok által termelt áramot. Győrben például egy 105 lakásos házban már el is készült egy ilyen rendszer, ahol ez működik a gyakorlatban. Egy magyar innovációnak köszönhetően egy digitális elosztódoboz segítségével jut el minden lakásba a „zöldáram". A hét lépcsőházas épületben - a lépcsőházak villamos betáplálásának részleges összevonásával - három önálló rendszer került kialakításra. Az energiamegosztó és optimalizáló a naperőmű által megtermelt villamos energiát teszi hozzáférhetővé a felhasználó lakástulajdonosoknak, valamennyi fogyasztónak havi 50 kWh (limit) fogyasztást garantálva. Ha igény van rá, lehetőség van az eltérő fogyasztási limitek beállításra is.


Érdemes tehát mérlegelni, hogy hány lakásos a társasház, milyen szinten vannak gépiesítve a közös helyiségek, hány lift van, hány izzó, milyen elektromos rendszerek működnek és ezen tényezők alapján kiszámolni azt, hogy hány év után jön el az a pillanat, ahonnan már konkrétan csökkenti a havi kifizetett elektromos áram összegét.


Az első lépést azért minden társasháznak kötelező házi feladatként el kéne végeznie. Ez pedig az adottságok felmérése, amiből kiderül, hogy milyen tájolású az épület, mekkora szabad felületek állnak rendelkezésre a napelemek elhelyezéséhez, s attól milyen energiatermelés várható. Ezek döntik el, hogy csak ábrándozunk vagy valóban van esélyünk egy gazdaságos napelemes rendszer megvalósítására. Ennek néhány tízezer forintos költségét mindenképpen érdemes bevállalni, hogy később reális elvárásokkal vághassunk a projektbe.

További híreink


Új rekordok a villamosenergia-termelésben 2025. április 11.
megújuló energiaMegjelent a Global Electricity Review 2025, amely az előző év globális villamosenergia-termelését elemzi. Európai Uniós, illetve magyarországi adatokat is közöl, amiből kiderül, hogy hazánkban a napenergia egymaga a termelés 25%-át adta.

Energiabesorolások változása: Mennyit spórolhatunk valójában a jobb beosztású eszközökkel? 2025. március 18.
energiabesorolasAz energiatakarékosság és a fenntarthatóság szempontjai egyre hangsúlyosabb szerepet kapnak a háztartások döntéseiben, mivel ezekkel nem csupán a mindennapi kiadásaikat csökkenthetik, hanem hozzájárulhatnak környezetünk megóvásához is. Az Európai Unióban (EU) már 1995 óta kötelező bizonyos termékekre a címkézés, viszont az energiafogyasztás mérséklése érdekében 2021 márciusában megújította az energiahatékonysági címkézési rendszert, hogy a fogyasztók könnyebben átláthassák a termékek valós fogyasztását.

Két éve nem látott magasságokba emelkedett a gáz ára 2025. február 17.
Gazrozsa.jpgAz elmúlt 12 hónap során a gázár megduplázódott, miközben az európai gáztárolók töltöttségi szintje jóval alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Az irányadó TTF határidős szerződés ára hétfőn 58,75 euróra emelkedett megawattóránként az amszterdami tőzsdén, ami a legmagasabb érték 2023 februárja óta. Az emelkedés hátterében a várható hideg időjárás, a csökkenő tárolói készletek, valamint a folyamatosan magas nagykereskedelmi árak állnak.

Olaszország: minden harmadik háztartásnak gondot okoz az energiaszámlák fizetése 2025. február 12.
energiaar.jpgIdén újabb áremelkedések várhatók Olaszországban az elektromos áram és a földgáz számláit illetően. Az energiaügyi hatóság, az Arera bejelentette, hogy az elektromos áram ára a 2024. negyedik negyedévéhez képest 18,2%-kal emelkedik, míg a gáz ára is további növekedést mutathat a november és december közötti 2,5%-os emelkedés után.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
A kormány befagyasztotta a naperőművek átvételi árait – Mit jelent ez az energiaipar számára? 2025. február 2.
Napelem_LEAD.jpgA magyar kormány 2025. január 31-én megjelent rendelete értelmében azonnali hatállyal, és 2025. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal, 2029 végéig felfüggesztette a Kötelező Átvételi Rendszerben (KÁT) alkalmazott átvételi ár, azaz az ipari naperőművek által termelt villamos energia átvételi ár inflációkövetését. Mik lehetnek a rendelet lehetséges hatásai a naperőművek üzemeltetőire?

Hogyan vigyázzunk a napelemekre télen? 2025. január 19.
hofedte_napelemek.webpTélen a hazánkban is egyre népszerűbb napelemek működési hatékonysága csökkenhet a kevesebb napsütéses óra miatt, de az időjárás szélsőségei is károsíthatják őket. Ezért fontos odafigyelni a téli karbantartásukra, hogy elkerüljük a károsodásukat és maximalizáljuk az energiatermelésüket. A rendszeres ellenőrzés és a szükség szerinti tisztítás jelentősen növelheti a napelemek hatékonyságát.

Hogyan válasszunk megfelelő napelemes rendszert? 2025. január 22.
napelem.jpgEgy sikeres napelemtelepítés titka az alapos tervezésben rejlik. Ez nemcsak az energiatermelés hatékonyságát és a költségek csökkentését biztosítja, hanem segít elkerülni az előkészítés hiányosságaiból adódó problémákat is. A napelemek hosszú távú beruházást jelentenek, amelyek jelentős megtakarítást és környezetbarát energiát nyújthatnak. A téma egyik szakértője most összefoglalta, hogyan kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat.

Új energetikai törvénymódosítások: Zöldenergia elősegítése, társasházi napelemes rendszerek telepítése és gázcsatlakozások finomhangolása 2024. december 29.
napelem.jpgAz Országgyűlés december 17-i ülésén elfogadta az egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló javaslatcsomagot, amely - december 23-án meg is jelent a Magyar Közlönyben - több fontos intézkedést vezet be a zöldenergia hasznosítása, a napelemes rendszerek elterjedése, valamint a gázcsatlakozások kezelésének hatékonyabbá tétele érdekében. Az új szabályozás célja, hogy a társasházakban élő családok számára megkönnyítse a napelemes rendszerek telepítését, valamint a háztartási méretű kiserőművek termelését mérhetővé tegye, ezáltal hozzájárulva a piaci áramárak csökkenéséhez és az energiaköltségek csökkentéséhez.

Hogyan újulhatnak meg a társasházak? – Együtt könnyebb az energetikai felújítás! 2024. december 18.
zold_lakas.jpgA társasházak energetikai felújítása égető kérdéssé vált Magyarországon is. Sokan érzik úgy, hogy nehéz elindítani egy ilyen projektet, hiszen a közös döntéshozatal, a költségek előteremtése és a jogi akadályok gyakran gátat szabnak a terveiknek. A jó hír, hogy az integrált lakásfelújítási szolgáltatások (IHRS) rendszere képes átlendíteni ezeken az akadályokon, és sikeressé tenni a felújításokat. A CondoReno LIFE projekt keretében november 12-én tartott Nemzetközi Tanácsadó Testületi ülésen számos tanulság hangzott el, amelyek a magyar társasházi közösségek számára is hasznosak lehetnek.

Ne hagyja az utolsó pillanatra! Január közepéig pályázhat csak az 5 milliós napelem-támogatásra 2024. december 8.
napelem.jpgHa napelemes rendszer telepítését tervezi, fontos, hogy tisztában legyen a határidővel: a Napenergia Plusz Programban 2025. január 15-ig adhatja be a támogatási kérelmét, különben elesik a lehetőségtől. A kormány akár 5 millió forintos támogatással segíti a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében, viszont a pályázati folyamat végső határideje vészesen közeleg, aki tervezi és még nem lépett, tegye meg!

Európában csak Reykjavíkban használnak több geotermikus hőt a város fűtésére, mint Szegeden 2024. december 3.
GEOTERMIKUS_ENERGIA.jpgA Szegedi Tudományegyetem a legnagyobb geotermikus energiára épülő távhőt felhasználó közfogyasztó a városban. Ez a fajta energia ebben a térségben viszonylag könnyen elérhető, felhasználása pedig a legjelentősebb környezetvédelmi projekt. Cikkünkben Dr. Bozsó Gábor, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének szakértője öntött tiszta (termál)vizet a pohárba a geotermikus energia felhasználásával kapcsolatban.

Érkezik a Budapesti Zöld Panelprogram 2025. február 22.
panel lakásBudapesten a lakóépületek felelősek a széndioxid-kibocsátás közel 40 százalékáért, míg a fővárosiak túlnyomó része energiapazarló társasházakban él. Az elmúlt évtizedben a kormány szinte semmilyen támogatást nem nyújtott ezen épületek korszerűsítéséhez, miközben a családi házak felújítására, korszerűsítésére sok száz milliárd forint állami támogatást fordítottak – pedig a társasáházak energetikai korszerűsítése elengedhetetlen lenne a 2050-re kitűzött országos klímasemlegességi célok eléréséhez.

Alakítsa Ön az épületekkel és az épületfelújítással kapcsolatos klímapolitika jövőjét Európában! 2024. november 26.
HU_2024_Survey_poster_landscape.pngA brüsszeli székhelyű International Union of Property Owners (UIPI), azaz az Ingatlantulajdonosok Nemzetközi Szövetsége  FELMÉRÉST készít az épületek fenntartható és energiahatékony felújításáról, hogy megismerje az ingatlantulajdonosok és ingatlanos szakemberek nézőpontját. Az Ön tapasztalata is segíthet megérteni az épülettulajdonosok igényeit, mozgatórugóit és az épületfelújítás során felmerülő kihívásait, ezért nagyra értékelnénk a közreműködését! A már MAGYAR NYELVEN is elérhető nemzetközi felmérést szolgáló KÉRDŐÍVET a cikkben található linken keresztül érheti el.

Még több napelemes rendszer csatlakozását teszi lehetővé az E.ON új alállomása 2024. november 6.
eon1.jpgZalaszentgróton létesített újabb alállomást az E.ON. A fejlesztés további napelemes rendszerek hálózatra csatlakozását teszi lehetővé a környéken élők számára. A teljesen automatizált, távolról irányítható új alállomás a Danube InGrid projekt részeként 2,2 milliárd forintból, részben uniós támogatással valósult meg. A fejlesztés következő ütemében két új nagyfeszültségű távvezeték hálózat is létesül a térségben - olvashatjuk az E.ON sajtótájékoztatójában.

Energiaközösségek alakulhatnak a társasházakban - Könnyebb lehet majd a napelemes rendszerek telepítése 2024. október 17.
Tarsashazi_napelem.jpgAz Energiaügyi Minisztérium új szabályozási terve megkönnyítené a társasházak számára, hogy napelemes rendszert telepítsenek az áramfogyasztásuk részleges fedezése érdekében. A minisztérium a társasházakra vonatkozó speciális rendelkezésekkel bővítené az energiaközösségek létrehozásának lehetőségeit, így lehetővé téve a lakóközösségek számára, hogy könnyebben és gyorsabban lépjenek a zöldenergia irányába.

Jövő évtől tilos lesz az erkélyre napelemet telepíteni Magyarországon 2024. október 13.
napelemes_erkely.jpgA napokban több sajtóorgánumban megjelent híradás az erkélynapelemek telepítésére vonatkozó jogszabályi helyzetről, amely téves értelmezéseket tartalmazott. Szeretnénk egyértelművé tenni a helyzetet és tisztázni a vonatkozó szabályozást.

Programváltozás: Délelőtti biztosítói kerekasztal és az AirBNB és a társasházak viszonya a XV. Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO-n, október 17-én! 2024. október 3.
kkn_header.jpgIdén október 17-én immár 15. alkalommal kerül megrendezésre a THT Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO, amely az ingatlanszakma egyik legfontosabb eseménye. Az eseményre a részvétel ingyenes, de előzetes regisztráció szükséges.

Az elektromos autók akkumulátorainak tűzveszélye - Tanulságok és biztonságot fokozó javaslatok társasházi lakók számára 2024. augusztus 27.
Elektromos_auto_tolt_fali_toltovel_egy_tarsashaz_melygarazsaban.JPGAz elektromos járművek egyre népszerűbbek világszerte, Magyarországon is egyre több társasház parkolójában találkozhatunk velük. Azonban az elektromos autókhoz kapcsolódó tűzesetek - mint a közelmúltban Incheonban (Dél-Korea) történt eset - komoly biztonsági aggályokat vetnek fel a lítium-ion akkumulátorokkal kapcsolatban. A részleteket a cikkünkben olvashatják.

Változás az áramszolgáltatásban: az E.ON Áramszolgáltató Kft. beolvad az MVM Next-be - ezek a fogyasztókat érintő változások 2024. május 30.
mvmnext.png2024. július 1-től az E.ON Áramszolgáltató Kft. beolvad az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.-be. Ez azt jelenti, hogy az MVM Next egységes márka alatt fogja biztosítani a földgáz- és villamosenergia-szolgáltatást az országban, egyszerűsítve ezzel az ügyintézést minden ügyfél számára.

Magyar város áll az első helyen geotermikus energiaellátás szempontjából az EU-ban 2024. május 24.
geotermikus_kitores.jpgMár több mint 27 ezer háztartás fűtését és meleg vizét biztosítja a geotermikusra átalakított fűtési rendszer Szegeden. A rendszer a városnak mintegy felét és több mint 400 középületet - köztük lakóházakat, üzleteket és más épületeket - lát el hővel és meleg vízzel. A város ezáltal az EU-ban az első és Reykjavík után a kontinens második települése geotermikus energiaellátás szempontjából.

(c) Társasházi Háztartás 2025 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások